Dynie – rodzaje i odmiany

Dynia jest gatunkiem roślinnym, który zawojował światem już wieki temu, najpierw wkraczając na teren kontynentu Ameryki Środkowej oraz Południowej, a później opanował Azję. Do Europy dynia i wszystkie jej pochodne gatunki wkroczyły dumnie dopiero w szesnastym stuleciu. Jest mnóstwo rozmaitych rodzajów dyniowatych roślin, a to jakie sprawdzimy w dalszych częściach naszego tekstu.
Hokkaido to chyba najpowszechniejszy z typów dyni, który cechuje się aromatycznością oraz intensywnością koloru. Ma złotawo pomarańczowy odcień i jest o tyle wygodna, że nie wymaga obierania ze skórki, tylko kupiona wprost jest gotowa do obróbki kulinarnej. Najlepiej jest ją gotować albo piec, ponieważ w ten sposób nie rozlatuje się jej miąższ aż tak bardzo jak inne dynie, które na przykład niesmacznie miękną, gdy zadziała na nie zbyt wysoka temperatura.

Dynia Hokkaido jest doskonałym dodatkiem nie protetyka trójmiasto tylko do zup, czy też mięsnych obiadów, ale i do leczo oraz rewelacyjnie sprawdza się w sałatkach dietetycznych, gdyż wszelkie odmiany dyniowate odznaczają się niską kalorycznością. Ponadto warto wspomnieć, że dynia jest też często składnikiem dań gulaszowych.
Poza hokkaido, warto także wspomnieć o dyni piżmowej jaka jest swą formą nieco zbliżona do melona oraz gruszki. Ma nieco mniej intensywny odcień kolorystyczny niż wspomniana i omówiona wcześniej dynia hokkaido, ale jest za to bardziej kłopotliwa w obróbce, bo potrzebne jest jej obieranie, czego nie ma w przypadku wyżej wspomnianego gatunku. Dynia muszkatołowa to kolejna odmiana tej rośliny, która cechuje się pomarańczowym kolorem oraz jest spłaszczona i nieco wgięta na tyle, że posiada wyraźnie widoczne żebra. Jest przeznaczona do soków oraz surówek.
Artykuł dzięki: